EN KÜÇÜK ALANDA VERİMLİ DEPOLAMA

02 Ocak 2019 Çarşamba - 14:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

EN KÜÇÜK ALANDA VERİMLİ DEPOLAMA
EN KÜÇÜK ALANDA VERİMLİ DEPOLAMA

BİR MALZEME DEPOLAMA SİSTEMİNİN; MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ YER KAPLAMAK, DEPOLANAN TÜM ÜRÜNLERE HIZLI VE VERİMLİ BİR ŞEKİLDE, HATASIZ ULAŞILABİLMESİNİ SAĞLAMAK, DİĞER LOJİSTİK VE MALZEME İŞLEME SÜREÇLERİYLE KESİNTİSİZ BİR BİRLİKTELİK OLUŞTURMASI GEREKİYOR. ALMAN KASTO FİRMASININ GELİŞTİRDİĞİ UNİTOWER KULE TİPİ DEPOLAMA SİSTEMİ, BU KOŞULLARI SAĞLIYOR VE PEK ÇOK FARKLI AVANTAJLAR SUNUYOR

 

Kasto tarafından geliştirilen yeni depolama sistemi, üç farklı modelde üretiliyor: Çubuk formundaki malzemelerin depolanmasına yönelik Unitower; levha metal malzemeler, yassı ürünler ve kutu tipi malzemelere yönelik Unitower B; hem çubuk hem de levha formunda malzemenin depolanması için kullanılabilen çok amaçlı kompakt Unitower C. Kule tipi depolama sisteminin modüler tasarımı, farklı ihtiyaçlar için özel çözümlerin de kolayca düzenlenebilmesi anlamına geliyor. Tekli veya ikili kule şeklinde satın alınabilen Unitower, bina içinde bağımsız bir ünite halinde kullanılabildiği gibi, tavan ve duvar elemanları eklenerek, ayrı bir depolama binasına da dönüştürülebiliyor. Yine müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, kulenin ön veya yan tarafına, farklı yükseklikteki noktalara istenen sayıda malzeme alma ve indirme istasyonu yerleştirmek mümkün.

AZ YER KAPLAMA

Depolanacak malzemelerin taşınması için metal sandıklar, paletler veya destek çerçeveleri kullanılabiliyor. Tasarıma bağlı olarak, kulenin üzerindeki her bir depolama bölmesi beş tona kadar yük taşıyabiliyor. Kulede depolanabilen çubuk uzunluğu 3.400 ile 14.600 mm arasında değişirken, bu sayede kullanıcıların farklı standart ve özel uzunluk değerlerinde çalışabileceği vurgulanıyor. Unitower baz modelinde kullanılabilir genişliğin 600 ile 1.240 mm arasında değiştiği; dolayısıyla ünitenin kolayca mevcut alana uyumlu hale getirilebildiği belirtiliyor. Levha formundaki malzemelere yönelik Unitower B modelinde depolanabilen levha boyu 2.000 ile 8.000 mm, ünitenin kullanılabilir genişliği ise 1.000 ile 2.000 mm arasında yer alıyor. Yükleme yüksekliği ve buna bağlı olarak depolama bölmesi sayısının isteğe göre belirlenebilmesi, sistemin palet, sandık veya konteyner içinde depolama için düzenlenebilmesini sağlıyor.

ESNEK VE EKONOMİK

Ürün, Unitower ve Unitower B tiplerinde 25 metreye varan sistem yüksekliğini rahatlıkla destekliyor. Değişken yükleme yüksekliğinin esnek bir çözüm sunduğu ve böylece önemli ölçüde alan tasarrufu sağladığı; dolayısıyla malzemenin zemine ya da raflara depolandığı klasik sistemlerden daha ekonomik olduğu da ileri sürülüyor. Unitower C modeli ise, hem çubuk hem levha formundaki malzemeler için kullanılabilen, kompakt ve standartlaştırılmış bir depolama çözümü olarak tanıtılıyor. Azami yükseklik değeri 7.200 mm olan, depolama bölmelerinin esnekçe konumlandırılabildiği ürün, küçük işletmeler, atölyeler ve bakım tesisleri, ayrıca üretim alanları arasındaki tampon depolama noktaları için uygun bir seçenek olarak gösteriliyor. Unitower C’nin iki farklı tipinden ilki, 1.524 x 3.048 mm kullanılabilir genişlik ve bir ila üç tonluk yük kapasitesi ile levha ürünler için öneriliyor. 840 x 6.500 mm ölçülerindeki sandıklara yerleştirilen çubuk malzemenin depolandığı diğer tip, 0,8 ile 2,5 ton arasında yük alabiliyor.

 

YÜKSEK İŞLETME VERİMLİLİĞİ

Unitower depolama sistemi, az yer kaplamasının yanında, yüksek işletme verimliliği ile de öne çıkma iddiasında. Yük taşıyıcı üniteler, taşıyıcı kola sahip bir depolama ve indirme makinesi tarafından idare ediliyor. Paternoster (sürekli çalışan) sistemlerle karşılaştırıldığında, ünitede depolanmış malzemelerin tümünü indirmek gerekmiyor ve sadece ilgili malzeme sandığı indirilebiliyor. Bu sayede, istenen malzemeye kısa sürede ulaşılabiliyor ve aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanıyor. Malzeme depolama ve indirme istasyonları, tesis içi malzeme akışını iyileştirmek üzere, başka taşıma bantları ya da malzeme işleme makineleriyle bağlantılı çalışacak şekilde de düzenlenebiliyor.

İLERİ SERVİS SİSTEMİ

Kule tipi depolama sistemi, tercih edilen modele bağlı olarak, Kasto’nun kendi yarı otomatik ya da tam otomatik EasyControl ve BasicControl kumanda üniteleri tarafından işletiliyor. Grafiksel ara yüz sayesinde kolayca kullanılabildiği belirtilen bu üniteler, dokunmatik ekran aracılığıyla depolama bölmeleri, sandık yönetimi, sipariş sevki ve sistem durum teşhisi gibi çok çeşitli işlevlerin takibine olanak tanıyor. Kasto, müşterilerine sunduğu “ileri servis sistemi” ile Unitower ünitelerini daima kullanıma hazır tutmayı amaçlıyor. Günün her saatinde telefonda danışma hizmetinin yanında, hızlı parça tedariği, saha uygulama desteği ve internet üzerinden uzaktan takip de servis paketinin parçaları arasında yer alıyor. Kasto teknik personeli, bu sistem sayesinde olası sorunları erken bir aşamada tespit edip, masraflı arızalar baş göstermeden çözüme kavuşturabiliyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER