AKÜLERİN ÖMRÜ ‘AKÜ DOKTORU’ İLE UZUYOR

26 Aralık 2018 Çarşamba - 12:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

AKÜLERİN ÖMRÜ ‘AKÜ DOKTORU’ İLE UZUYOR
AKÜLERİN ÖMRÜ ‘AKÜ DOKTORU’ İLE UZUYOR

AKÜ DOKTORU, AKÜLERİN DAHA VERİMLİ VE UZUN ÖMÜRLÜ KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. SUNDUĞU AVANTAJLI ÇÖZÜMLERLE MÜŞTERİLERİNİN AKÜ GİDERLERİNİ AZALTAN FİRMA, SAHİP OLDUĞU TEKNOLOJİK YENİLEME CİHAZLARIYLA DA AKÜLERİ YENİLİYOR

 

Türkiye’de akülerin kullanım ömrünün oldukça düşük olduğu biliniyor. 5 yıllık kullanım ömrüne sahip olan bir akü, maksimum olarak 2,5 yıl kullanılıyor. Avrupa’da ise bu kullanım süreleri, maksimum ömür beklentisi ile paralel olarak gerçekleşiyor. Akülerin normal ömrünün altında kullanılması, firmalara ciddi anlamda akü maliyeti oluşturuyor. Akülerin daha verimli ve uzun ömürlü kullanılması için firmaların çözüm ortağı olan Akü Doktoru ise akü giderlerinin azaltılması için önemli çalışmalar yürütüyor. PLATFORMDERGİ olarak firma yöneticisi Alper Küçük ile bir araya geldik ve Akü Doktoru’nun faaliyetlerini ve müşterilerine sunduğu hizmetleri konuştuk.

ÖNCELİKLE AKÜ DOKTORU HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Akü Doktoru, 2017 yılında akü sektöründe faaliyet göstermeye başladı ve dürüst iş anlayışı ve başarılı çalışmaları ile bir yıl içerisinde sektörde kendisine yer edinen bir firma oldu. Akü sektörünün özel bir alanında uzmanlaşarak firmaların akü giderlerini yüzde 30 ila yüzde 50 azaltmasına yardımcı olan Akü Doktoru, müşterilerine önemli çözümler sunuyor. Ayrıca alanında en gelişmiş teknolojiye sahip akü yenileme cihazlarıyla, akü yenilemesi yapıyor.

HANGİ SEKTÖRLERE HİZMET SUNUYORSUNUZ?

2017 yılından itibaren İkitelli OSB’de faaliyette bulunuyoruz. Ağırlıklı olarak personel yükseltici makaslı platform aküleri, güneş enerjisi aküleri ve temizlik araçları akülerine hizmet sunuyoruz. Hizmet verdiğimiz sektörler ise lojistik, havacılık yer hizmetleri ve güneş enerji firmalarından oluşuyor.

 

MÜŞTERİLERİNİZE SUNDUĞUNUZ HİZMETLER VE AVANTAJLAR NELERDİR?

Aküler, doğru şekilde bakımları yapılarak kullanılsalar bile zamanla performansları düşebiliyor. Bunun nedeni akülerin kurşun plakalarında zaman içerisinde oluşan “sülfatlaşma”dır. Akü Doktoru firması, hiçbir kimyasal madde kullanmadan, elektronik kontrollü olarak yüksek frekanslı titreşimlerle (doğru akım yüksek frekans) aküye zarar vermeden plakalardaki “sülfatlaşma”yı ortadan kaldırmakta ve akülerin yaklaşık bir ömür daha kullanılmasını sağlıyor. Akü Doktoru firması olarak her türlü kurşun-asit kökenli aküleri yenileyebiliyoruz. Buna kuru ve jel aküler de dahil. Ayrıca, elektrikli forklift, vinç ve istif makinelerinde kullanılan ve blok akü olarak adlandırılılan akülerin de yenileme ve bakım işlemlerini de yapmaktayız. Sadece lityum-iyon aküleri yenilemeye tabi tutamıyoruz. Blok akülere bizden başka bakım-yenileme yapan firmalar da bulunuyor. Ancak diğer endüstriyel akülerin ve küçük (kamyon aküleri, jel aküler, vb.) akülerin yüksek frekans teknolojisi ile yenileme işleminde uzmanlaşmış olan sadece Akü Doktoru firmasıdır. Düşük amper değeri olan aküler (20 amper altındaki aküler) ve otomobil akülerinin fiyatlarının düşük olması nedeniyle yenileme işleminin ekonomik değeri olmuyor. Bu nedenle küçük akülerin yenilemesini yapmıyoruz.

ÇALIŞMA SİSTEMİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Bir firma, akü yenileme talebinde bulunduktan sonra, öncelikle o firmayı ziyaret edip, akülerini ilk kontrolden geçiriyoruz. Yenilemeye uygun aküleri teslim alıp 3 ila 5 gün süren yenileme işlemine tabi tutuyoruz. Yenileme işlemi sonrasında aküleri kapasite testine alıyoruz. Kapasite testinin ardından yüzde 75 ve üzeri (yeni akü değerlerine göre) performans sağlayan aküler yenilenmiş kabul ediliyor, ücretlendiriliyor ve 6 ay garantili olarak firmaya teslim ediliyor. Yüzde 75’in altında kalan aküler yenilenmiş kabul edilmiyor ve herhangi bir ücretlendirme yapılmıyor. Akü Doktoru Firması olarak, arzu eden firmaları yerlerinde ziyaret ediyor, gerek yönetici konumundaki personel gerekse teknik elemanlar ile buluşarak “Aküler, Akü Bakım ve Kullanımı, Akü Yenilemesi” konularında firma içi eğitim sunumu yapıyoruz. Personelin aküler hakkındaki bilgilerinin tazelenmesine katkıda bulunuyor ve varsa sorularını yanıtlıyoruz. Firmaların akülerini daha verimli ve uzun ömürlü kullanmalarına ve böylece akü giderlerinin azaltılmasına katkıda bulunuyoruz.

SEKTÖRDE YAŞADIĞINIZ EN BÜYÜK PROBLEM NEDİR?

Maalesef piyasada akü ile ilgilenen birimlerde teknik bilgi eksikliği bulunuyor. Son kullanıcılar akülerin uygun bakımlarını yapmadıkları için aküler normal kullanım ömürlerinin yarısı kadar kullanılıyor. Özellikle yurt dışından ithal edilen akülerin bu şekilde normal ömrünün altında kullanılmasından dolayı ciddi anlamda maliyet oluşturuyor ve israfa yol açıyor.

ÜRÜNLERİNİZİN GARANTİ SÜRELERİNİ NEDİR? YENİLEME SONRASI MÜŞTERİLERİNİZE NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLIYORSUNUZ?

Yenilediğimiz ve ücretlendirdiğimiz akülere 6 ay süreyle garanti sunuyoruz. Bu süre içinde kullanıcı hatası olarak fiziki etkiler (çarma, düşme, yüksek voltaja tabi tutma, vb.) haricinde verimlilik düşüşlerinde aküleri ücretsiz olarak yeniliyor, yenileme sonucunda sonuç olumsuz olursa ücret iadesinde bulunuyoruz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER