Platform kiralama sektöründe güç birliği

16 Kasım 2018 Cuma - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Platform kiralama sektöründe güç birliği
Platform kiralama sektöründe güç birliği

Boğaziçi Platform ile Tekin Platform güçlerini birleştirdi. Sektörün iki önemli oyuncusu arasında yapılan işbirliğiyle tek bir çatı altında buluşan firmalar, genç ve yeni makine parkı, kaliteli hizmet ve hızlı servis ile sektörde ön plana çıkmaya hazırlanıyor

Yük platformu imalatının yanında personel yükseltici platform sektöründe kiralama faaliyetleri yürüten Boğaziçi Platform ile satış odaklı çalışmalarda bulunan Tekin Platform, sektöre daha iyi hizmet sunmak için işbirliğine gitme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda harekete geçen Boğaziçi Platform ve Tekin Platform arasında anlaşma sağlandı ve iki firma güçlerini birleştirdi. Yapılan anlaşmanın ardından zaman kaybetmeden çalışmalarına başlayan iki firma, makine parkını Gebze'deki yeni tesislerine taşıdı.

Spesifik makine parkı tecrübeli ellerde

Soldan sağa; Faik Tekin – Erhan Avşar

Tekin Platform ile yapılan anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulunan Boğaziçi Platform Genel Müdürü Erhan Avşar, zorlu pazar koşullarında ayakta durmak ve verimliliklerini artırmak amacıyla Tekin Platform ile güç birliğine gittiklerini söyledi. Boğaziçi Platform'un 2014 yılında kurulduğunu ve yük platformları (yük asansörleri, hidrolik ve araç platformları) tarafında önemli üretim gerçekleştirdiğini kaydeden Erhan Avşar, personel yükseltici platform kiralama tarafında ise geçen yıldan itibaren yer aldıklarına dikkat çekti ve konuşmasına şöyle devam etti: “Boğaziçi Platform olarak 2017 yılı itibariyle personel yükseltici platform kiralama işine giriş yaptık. Sektörde yer alırken piyasada var olan makaslı platform fazlalığını gördük ve farklı hamleler yaparak örümcek ve eklemli platform tarafına ağırlık verdik. Piyasada var olan nicel çoğalmaların ötesinde nitelikli spesifik bir park oluşturmak istedik. Fakat son dönemlerdeki yatırımlarımızı malum ekonomik olaylar nedeniyle geliştiremedik. Bu dönemde daha çok yük platformu işine odaklandık. Personel ve yük platformu işini bir arada götüremediğimizden dolayı da sektörde uzun süredir tanıdığımız Tekin Platform ile işbirliği yapmaya karar verdik. Bu işbirliği ile parkımızdaki makinelerimiz atıl olarak kalmasın, platformlarımız çalışsın diye Tekin Platform'un Genel Müdürü Faik Tekin'in tecrübesinden faydalanmak amacıyla güçlerimizi birleştirme kararı aldık.” 

“Sektöre sevdalıyız”

Tekin Platform ile yeni bir oluşuma start verdiklerinin altını çizen Erhan Avşar, hızlı bir şekilde çalışmalara başladıklarını söyledi. Avşar, “Zor bir dönemden geçiyoruz ama bu dönemde verimli çalışmaya özen gösteriyoruz. Tekin Platform ile yaptığımız işbirliği neticesinde çalışmalarımıza başladık. Mevcut makinelerimizin bulunduğu parkımızı Gebze'ye taşıdık. Bu anlaşma ile parkımızda yer alan makineler profesyonel eller tarafından yönetilecek. Önümüzdeki dönemlerde çok güzel projelere imza atacağız. Platform kiralamanın yanı sıra ileride platform üretim tarafında da yer almak istiyoruz. Geçmiş yıllardaki tecrübelerimizin üretim yapabilmemiz için yeterli olduğunu düşünüyorum. Şu an için iş yoğunluğu nedeniyle kiralama ve imalatı ayırdık. Bu iş ayrımı ile kiralama kendi tarafında iyi bir kaptanla yoluna devam edecek. Boğaziçi Platform olarak biz de üretim tarafına ağırlık vereceğiz. Sektöre değer katmak için önemli çalışmalar yapacağız. Sektöre sevdalıyız. Ülke ve sektör kazanırsa biz de kazanırız” dedi.

“İşbirliği ile verimlilik artacak”

Bu birleşmenin sektördeki diğer firmalara model olup olmayacağıyla ilgili açıklamalarda bulunan Avşar, “Bu işbirliği, sektöre model olsun diye yapılan bir düşünce değildi, tamamen verimliliğimizi artırmak için yaptığımız bir arayıştı. Ama bu arayış sektörde “Bu tarz işbirlikleri sektör adına yararlı olabilir mi?” sorusunu akıllara getirdi. Piyasada yıllardır çalışan firmalar var. Bu firmalar haliyle emekleri ve ekonomik güçleri sonucu pazarda önemli paylar elde etmişler. Ancak nicel olarak fazla makinesi olmayan firmaların bu dönemde tek başlarına ayakta kalabilmeleri oldukça zor. Bu nedenle Boğaziçi Platform ve Tekin Platform olarak pazarda ayakta durabilmek için güç birliğine gittik” dedi. 

Kiralama faaliyetleri

Boğaziçi Platform ile yaptıkları güç birliğinin sektör adına önemli olduğuna değinen Tekin Platform Genel Müdürü Faik Tekin, bu anlaşma ile müşterilerine kaliteli ve sorunsuz kiralama hizmeti sunacaklarını söyledi. Tekin Platform'un sektörün genç oyuncuları arasında yer aldığını fakat 12 yıllık tecrübesiyle platform sektörünü iyi analiz ettiğini dile getiren Faik Tekin, “Boğaziçi Platform Genel Müdürü Erhan Avşar ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ne yapabiliriz diye düşündük ve güç birliğinde karar kıldık” diye konuştu ve şunları ekledi: “Boğaziçi Platform, yük platformu işine ağırlık verdiği için personel yükseltici platform kiralama tarafına yeterince odaklanamıyordu. O yüzden kiralama tarafını hareketlendirmek amacıyla bu tarz bir işbirliğine gittik. Bu işbirliği ile bundan sonra kiralama işine daha fazla konsantre olacağız. Kiralama faaliyetlerimizi Gebze’deki yeni tesisimizden yürüteceğiz.”          

Hizmet kalitesi ve genç makine parkı

“Boğaziçi Platform, kiralama işine girerken ezber bozmak adına makaslı yerine eklemli ve örümcek platformlarla sektöre giriş yaptı” ifadelerini kullanan Faik Tekin, bu özel makinelerin yer aldığı parkta farklı marka ve modellerde makine bulunduğunu, önümüzdeki günlerde ürün çeşitliliğinin ve sayısının giderek artacağını belirtti. Tekin, “Makine parkımızda 15 – 16 metrelik akülü eklemli, 23 metrelik örümcek ve 8 – 14 metre arasında değişen makaslı platformlar yer alıyor. Eklemli platformlarda Snorkel ve Haulotte markaları, örümcek platformda Dino Lift, makaslı platformlarda ise Dingli markası tercih edilmiş. Marka ve model konusunda bir yere sabit kalma gibi düşüncemiz yok. Parkımızı çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Gelecek dönemde makine sayısını arttırarak platform sektörüne daha iyi hizmet sunmayı hedefliyoruz” dedi. Sektörde çok sayıda kiralama firmasının yer aldığını belirten Faik Tekin, bu firmalar arasında öne çıkmak için yapacaklarını şu şekilde sıraladı: “Şu anda sektörde irili ufaklı yaklaşık 300'e yakın platform kiralama firması bulunuyor. Bu firmalar arasında farklılık oluşturmak için öncelikle müşterilerimize kaliteli hizmet sunacağız. Makinelerimizin yeni ve bakımlı olmasına özen göstereceğiz ve iyi bir teknik ekiple 7/24 müşterilerimizin yanında olacağız. Hizmet kalitesi anlamında diğer firmalardan farklılaşmayı amaçlıyoruz. Sektörde genç ve yeni makine parkı, kaliteli hizmet ve hızlı servis ile ön plana çıkacağız.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER