ALİ AYHAN İLE TÜRKİYE’DE PLATFORM'UN DOĞUŞU

06 Kasım 2018 Salı - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

ALİ AYHAN İLE TÜRKİYE’DE PLATFORM'UN DOĞUŞU
ALİ AYHAN İLE TÜRKİYE’DE PLATFORM'UN DOĞUŞU

ALİ AYHAN İLE TÜRKİYE’DE PLATFORM'UN DOĞUŞU

1972 YILINDA SİNOP'TAN İSTANBUL'A GELEREK ÇALIŞMA HAYATINA ATILAN ALİ AYHAN, ÖNCE ŞOFÖRLÜK, SONRASINDA HADDANE İŞLETMECİLİĞİ YAPTI. ANCAK BU İŞLERDE İSTEDİĞİ BAŞARIYI ELDE EDEMEYİNCE BİR ARKADAŞININ TEKLİFİ ÜZERİNE VİNÇ OPERATÖRLÜĞÜNE ADIM ATAN ALİ AYHAN, SEPETLİ PLATFORM ÜRETİMİ VE KİRALAMASINA YÖNELEREK, AYHANLAR PLATFORM'U KURMAYA KARAR VERDİ. SİNOP'TAN İSTANBUL'A UZANAN VE PLATFORM SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜLERİNDEN OLAN ALİ AYHAN'IN HİKAYESİNE HEP BİRLİKTE GÖZ ATALIM

Ayhanlar Platform'un temellerini atan Ali Ayhan'ın hikayesi aslında 1946 yılında Sinop'ta başladı. İlkokulu memleketinde tamamlayan Ayhan, askere gitmeden önce bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Askerden sonra ise İstanbul'a gelen ve burada farklı işlerde çalışan Ali Ayhan'ın şoförlükten, haddane işletmeciliğine ve platform üretimi ile kiralamasındaki azmi ve yaptığı başarılı çalışmalar dikkat çekiyor.

MESLEK SEÇİMİ

 

1972 yılında Sinop'tan İstanbul'a gelen ve uzun uğraşlar sonucu kamyon ehliyeti almayı başaran Ali Ayhan, ehliyet aldıktan sonra kamyon şoförlüğü yaparak İstanbul'da çalışmaya başladı. "O dönemde ehliyet alabilmek, şimdiki kadar kolay değildi" diyen Ali Ayhan, "Ehliyet almak demek, kamyon sürebilmek, iş yapabilmek ve piyasaya atılmak demektir" ifadelerini kullanarak, o dönemde ehliyet almanın ve iş bulmanın zorluklarını dile getirdi. Uzun bir süre kamyon şoförlüğü yapan Ali Ayhan, hevesle ehliyet alıp başladığı şoförlük mesleğinden para kazanamayacağını anlayınca yeni maceralara atılmayı planladı. Ali Ayhan, o dönemde yaşadıklarını şu şekilde anlatıyor: "Yıllarca kamyon şoförlüğü ve nakliyatçılık işiyle uğraştım. Türkiye'nin neredeyse tüm illerine gittim. Fakat şehir şehir gezerek çalışmak dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş değil. O yüzden şehirleri arası çalışmayı bırakarak, işimizi sadece İstanbul içine çevirdim. Fakat o dönemde kamyonculuktan para kazanamayacağımı anlayınca, bu mesleği bırakmak istedim.”

 

VİNÇ OPERATÖRLÜĞÜ

Kamyon şoförlüğünü bıraktıktan sonra askere gitmeden önceki mesleği 'terziliğe' geri dönen Ali Ayhan, tekstil sektörüne atılmaya karar verdi. O dönemde önemli bir yere sahip olan tekstil sektörüne giriş yaptı ve bir atölyede çalışmaya başladı. Atölyede çalıştığı sırada bir arkadaşından “Vinç kamyonu şoförlüğü ve operatörlüğü yapar mısın? diye yeni bir iş teklifi aldı. Arkadaşıyla beraber vinç operatörlüğü işine giren Ali Ayhan, o günleri şu şekilde anlatıyor: “Tekstil atölyesinde çalışırken yeni bir iş teklifi aldım ve vinç operatörlüğü yapmaya başladım. Çalıştığım yerin bitişiğinde bir haddane vardı. Bir yandan operatörlük bir yandan da demir imalathanesi işletiyorduk. O günlerde operatörlüğü bırakıp, haddaneciliğe soyunduk. Haddenede inşaat demirleri üretirdik. Böyle mahalle arasında bir yerde demir üretimi yaptığımız için hava kirliliği gerekçesiyle belediye tarafından tesisimiz kapatıldı. Tesisimizi farklı bölgelere kurmak istedim ama bütçemiz yetmedi.”

"PLATFORMUN NE OLDUĞUNU KİMSE BİLMİYORDU"

Haddane işletmeciliğinden sonra yeni iş arayışlarına başlayan Ali Ayhan, vinç operatörlüğü yapan bir arkadaşının “Sepetli platform” üretme teklifi aldı. Haddane işletmeciliği yaptı sırada para birikimi yapan Ayhan, arkadaşının kendisine sunduğu projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Türkiye'de platformun ne olduğu bilinmediği yıllarda sepetli platform üretimi kararı alan Ayhan, platform sektörüne girişini şu şekilde özetliyor: “Vinç işi yapan bir arkadaşım, “Sepetli platform üretimi yapalım mı” dedi. Platform denilen şey nedir diye sorduğumda insanların yüksekte çalışması için kullanılan makine dedi. Tabi o zaman Türkiye'de sepetli platformlar sadece elektrik dağıtım idarelerinde bulunuyor. Kimse platformun ne olduğunu bilmiyor. Biraz tereddüt ettim ama daha sonra demir dükkanını kapattığımız zaman elimde olan sermaye ile bu işe koyuldum. Arkadaşımda proje vardı ama para yoktu. Arkadaşımın projesiyle benim sermayemin birleşmesi sonucu bir yola çıktık. Tabi sepetli platformu üretirsek, nerelerde kullanılır diye düşündük. İşte bina cephelerinde boya yaparız, tadilat - tamirat, şehir içinde bir çok yerde kullanırız diye de bu işe giriş yaptık.”

“2 AY KİMSE KAPIMIZI ÇALMADI”

Arkadaşıyla beraber sepetli platform üretme hedefiyle yola çıkan Ali Ayhan, yaklaşık 6 ay içerisinde makinenin imalatını tamamlayarak 25 metre erişimli sepetli platformu üretti, denemesini yaptı ve satın aldığı kamyona monte ederek piyasaya sundu. Platformu ilginç bir yöntemle test eden Ali Ayhan, bu yöntemi şöyle anlattı: “Sepetli platformu ilk ürettiğimizde test aşamasında sepete 200 litre varille su koydum. Eğer 200 litre suyla bu makineye bir şey olmuyorsa insan taşırken hiç bir şey olmaz dedim.” Sepetli platformu ürettiğinde ilk 2 ay kimse Ali Ayhan'ın kapısını çalmadı. Hatta makine fark edilsin diye platform sürekli yüksekte bırakıldı. Ali Ayhan o günleri şu şekilde aktarıyor. “Makineyi ürettikten sonra denemesini yaptık ve piyasaya sunduk. 2 ay boyunca ne arayan ne de soran oldu. Tabi bu durum karşısında acaba yanlış bir yatırım mı yaptık diye düşündürdü. İkinci ayın sonunda bir aldık ve makineyi kiralamaya başladık. İşler yavaş yavaş açılmaya başlayınca bir anda hızlandık ve piyasada duyulmaya başladık. Kendimizi bir anda Sabancı Holding'in işinde bulduk. Ardından THY, Turkcel'in işlerini gittik. İşler böyle gidince doğru bir yatırım hamlesi yaptığımızı fark ettik.”

AYHANLAR PLATFORM'UN KURULMASI

İşlerinin açılması sonucu 665 bin liraya ürettiği sepetli platformun parasını 4 ay içerisinde çıkartan Ali Ayhan, 1994 yılında işlerin iyice açılmasıyla büyümeye gitti ve 25 metrenin ardından 35 metre erişime sahip sepetli platformu üretti. İkinci makinenin de kendileri için yetersiz olduğunu fark eden Ayhan, kısa bir süre daha makine üretimine devam etti ardından üretim yerine kiralama yapmanın daha doğru bir karar olduğunu düşünerek çalışmalarını bu yönde ilerletti. “Sektöre sepetli platform üretimi yaparak girdik ama daha sonra üretim işine devam etmedik. Çünkü baktık piyasada daha kaliteli üretim yapanlar var, üretimin bizim işimiz olmadığını anladık ve biz makine kiralama tarafına ağırlık vermeye başladık” diyen Ali Ayhan, işlerine her zaman dört elle sarıldı ve çocuklarını da platform sektörüne yönlendirerek Ayhanlar Platform'un temellerini attı. 1997 yılında Ayhanlar Platform adı altında kiralama hizmeti vermeye başlayan Ali Ayhan, bir çok önemli projede yer alarak adeta sektörün gidişatını değiştirdi. Ayhan, sektörde yaşanan değişiğimi şu şekilde anlatıyor: “O dönemde Türkiye'de sepetli platform kiralama konusu yaygın değildi. İstanbul'da sepetli platform kiralayan bir tek ben vardım. Vinç vardı ama platform hem insanlar tarafından bilinmiyordu hem de bugünkü gibi yaygın değildi. Platformları insanlar bizden gördü ve yaygınlaşmaya başladı. Hatta o dönemde bazı vinç firmaları, bizim platform kiraladığımızı ve başarılı olduğumuzu görünce onlarda platform işine girmek istediler. Zamanında riske giriyorsun diyen insanlar, başarılı olduğumuzu görünce platform sektörüne yatırım yapmaya başladı.”

BAYRAK DEVRİ

Türkiye'de platformun ne olduğunu kimsenin bilmediği zamanlarda doğru yatırımlarda bulunarak çalışmalarını sürdüren ve Ayhanlar Platform gibi sektörün önemli kiralama firmasının kurulmasını sağlayan Ali Ayhan, her zaman önceliğini müşteri memnuniyeti ve kaliteye verdi. Yıllar içerisinde Ayhanlar Platform da daima başarılı çalışmalarla sektöre hizmet vermeye devam etti. 1972 yılında Sinop'tan İstanbul'a gelen ve yaşanılan onca sıkıntılara rağmen ayakta kalmayı başaran Ali Ayhan, aldığı bir kararla Ayhanlar Platform'u  oğullarına emanet etti. Ayhanlar Platform bugün güçlü temeller üzerine kurulmuş ve sektörün önemli kiralama firmaları arasında yer alıyor. Geniş makine parkına sahip olan Ayhanlar Platform, araç üstü sepetli platform, makaslı ve dikey platform, paletli ve eklemli platform modelleriyle 5 metreden 90 metreye olan yüksekliklere müşterilerini ulaştırıyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER