HAULOTTE MEKKE'DE

05 Kasım 2018 Pazartesi - 14:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

HAULOTTE MEKKE'DE
HAULOTTE MEKKE'DE

KABE'NİN ÖRTÜSÜ (KİSVE-İ ŞERİF) DEĞİŞTİRİLDİ. ÖZEL OLARAK HAZIRLANAN SAF İPEK VE ALTIN PARÇALARDAN OLUŞAN 47 METRE UZUNLUĞUNDA VE 657 METREKARE BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ KABE ÖRTÜSÜ'NÜN DEĞİŞİMİNDE HAULOTTE'NİN MAKASLI VE EKLEMLİ PLATFORMLAR KULLANILDI

İslam aleminin kutsal mekanı Mekke'de yer alan Kabe, her yıl hac zamanında yeni bir örtü ile kaplanıyor. Kabe örtüsünün değiştirilmesi, bakım ve temizliğinin yapılması ise Mekke'de her yıl büyük bir coşku ve titizlikle gerçekleştiriliyor. Bu yılda kutsal topraklardaki 2 milyona yakın hacı adayının vakfe için Arafat'a çıktığı Arefe gününde, Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif) Haulotte marka personel yükseltici platformların yardımıyla değiştirildi. Özel olarak hazırlanan saf ipek ve altın 4 parçadan oluşan 47 metre uzunluğunda, 657 metrekare büyüklüğündeki Kabe'nin örtüsü 4 köşeden sökülerek değiştirme işlemi gerçekleştirildi. Eski örtü alınırken, aynı anda yenisi çekilen örtünün değiştirme işlemi ise saatler sürdü.

 

Haulotte Compact 14

Mekke'de her yıl büyük bir titizlikle gerçekleştirilen bu görev bu yıl ise Haulotte'nin akülü platformları kullanılarak tamamlandı. Örtü değişiminde kullanılan Haulotte Compact 14 modeli, en iyi 350 kilogram kaldırma kapasitesi, tam yükseklikte (14 metre) sürülebilme kabiliyeti, hasar vermeyen ve iz bırakmayan lastikler sayesinde projeye uyum sağlayarak, en popüler modeller arasında yer aldı. Haulotte Grubu, teknolojiyi, bu tür kültürel öneme sahip mekanların bakımı ve korunması hizmetine sunmanın gururunu yaşadıklarını belirttiler.

Haulotte Star 10

 

 

Kabe içerisinde yer alan Mescid-i Haram, dünyanın en büyük camisi olarak biliniyor ve günde binlerce ziyaretçisini kabul ediyor. Cami'nin temizlik işleri, Ramazan ve Hac Mevsimi boyunca büyük ziyaretçi kalabalığına rağmen durmuyor. Temizlik ve bakım çalışmaları, hacıları etkilemeden verimli bir şekilde devam ediyor. Bu temizlik ve bakım işlerinde ise cami, köprüler, minare, cephe ve sütun girişlerini temizlemede oldukça kullanışlı Haulotte Star 10 modeli kullanıldı. Star 10 modeli, yeni güncellenmiş AC motorlar, optimum çeviklik için yumuşak ve ilerici sürüş hareketlerine izin verir. Manevra yaparken operatör güvenli ve rahat hisseder. Ayrıca, kısıtlı alanlara erişmek için makine üzerinde çok hassas bir kontrol sağlar.

Haulotte Compact 8

Öte yandan Kabe'nin kapısı, Hz. İbrahim'in makamı ve mescitte bulunan tüm fenerler, kapılar, altın kaplamalı eşyaların temizlenmesinde maksimum verim elde edebilmek için tam boy açılan ve (0,92 m) hızda sürülebilen Haulotte Compact 8 modelinin kullanılması tercih edildi. Haulotte Compact makas serisi, temizlik personeli tarafından Kabe, Kara Taş, Al Multazim ve Yemen köşesi temizliği içinde kullanıldı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER