Ekol, “Logistics 4.0” ile gelenekleri değiştiriyor

01 Ağustos 2018 Çarşamba - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Ekol, “Logistics 4.0” ile gelenekleri değiştiriyor
Ekol, “Logistics 4.0” ile gelenekleri değiştiriyor

EKOL, “LOGİSTİCS 4.0” İLE GELENEKLERİ DEĞİŞTİRiYOR 16 ÜLKEDEKİ 80 LOKASYONU VE 1 MİLYON METREKARENİN ÜZERİNDEKİ DAĞITIM MERKEZİYLE TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN ÖNEMLİ LOJİSTİK FİRMALARI ARASINDA YER ALAN EKOL LOJİSTİK, SEKTÖRÜ “LOGISTICS 4.0” İLE TANIŞTIRARAK, ALIŞAGELMİŞ İŞ YAPIŞ MODELLERİNE YENİ NESİL BİR BAKIŞ AÇISI KAZANDIRDI. MÜŞTERİLERİNE DAHA KALİTELİ, HIZLI VE SORUNSUZ HİZMET SUNMAK İÇİN TEKNOLOJİYİ YAKINDAN TAKİP EDEN FİRMA, DEPOLARINDA KULLANDIĞI FORKLİFT, TRANSPALET VE REACHTRUCK SEÇİMİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR. FİRMANIN TEKNOLOJİ VE EKİPMAN YATIRIMINI EKOL LOJİSTİK İŞLETMELER VE İDARİ İŞLER SORUMLUSU ATİLLA MUSUL İLE KONUŞTUK

ÖNCELİKLE EKOL LOJİSTİK'İN HİZMETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

ATİLLA MUSLU – EKOL LOJİSTİK İŞLETMELER VE İDARİ İŞLER SORUMLUSU

Ekol; taşımacılık, kontrat lojistiği, dış ticaret, gümrük ve tedarik zinciri yönetimi alanında 16 ülkede kusursuz hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren entegre bir lojistik şirketi. 1 milyon metrekarenin üzerindeki dağıtım merkezimiz, intermodal taşımacılığa fırsat veren altı Ro-Ro gemimiz, haftada 48 sefer yapan blok trenlerimiz, 5 bin 500 araçlık filomuz ve yüksek teknolojimizle entegre, esnek ve etkin lojistik çözümler sunuyoruz. Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Ukrayna, Bosna Hersek, Romanya, Macaristan, İspanya, Polonya, Çekya, Bulgaristan, Slovenya ve İsveç’te 80 lokasyondayız. Aynı zamanda 150’nin üzerinde ülkede, 900’den fazla lokasyonda acente ağımızla sunduğumuz çözümlerle müşterilerimizin yanında oluyoruz.

AĞIRLIKLI OLARAK HANGİ SEKTÖRLERLE ÇALIŞIYORSUNUZ? ÖZELLİKLE İHTİSASLAŞTIĞINIZ BİR ALAN VAR MI?

Her sektörün lojistik ihtiyacının farklı olduğu bilinciyle; başta otomotiv, FMCG, gıda, sağlık, perakende, tekstil, endüstri ve teknoloji olmak üzere tüm sektörlere özel entegre lojistik hizmeti sunuyoruz. Ciromuzun neredeyse üçte birini otomotiv, yüzde 20’ye yakınını tekstil ve perakende sektörlerinden elde ediyoruz. Sağlık ve FMCG sektörlerinin her birinin payları da yaklaşık yüzde 10 oranında.

DEPO ALANLARINIZ NEREDE BULUNUYOR, TOPLAM KAÇ METREKARELİK BİR ALANA KURULU? 16 ülkede 80 lokasyonda müşterilerimize kendi tesislerimizde hizmet veriyoruz. 1 milyon metrekarenin üzerindeki dağıtım merkezimiz ile faaliyet gösteriyoruz. LOJİSTİK VE DEPOLAMANIN İNCELİKLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Müşterimizin sorunlarını, beklentilerini ve lojistik ihtiyaçlarını tespit ederek, terzi usulü çözümlerle müşterilerinin işine değer katacak hizmetler sağlıyoruz. Daha kaliteli, sağlıklı ve aynı zamanda maliyet avantajı sağlayan çözümleri müşterilerimize sunabilmek için, gelişen depolama teknolojilerini yakından takip ediyoruz. Farklı otomasyonel çözümleri süreçlerimize uyarlıyoruz. Bu sayede daha az insan gücü kullanarak hem verimliliği artırıyoruz hem de günlük talep değişkenliklerini daha esnek ve düşük maliyetle yönetebiliyoruz.

LOJİSTİK VE DEPOLAMADA KULLANDIĞINIZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bilgi işlem ekibimizin geliştirdiği yazılımların getirdiği esneklikle, değişken müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmekteyiz. Depolarımızda kullandığımız otomasyon teknolojileriyle hata oranını en aza indirirken, portal uygulamalarımızla müşterilerimize gerçek zamanlı bilgi akışı sağlayabiliyoruz, tekstil ürünlerinin el değmeden depolandığı, araca el değmeden yüklendiği bir yapıya sahibiz. Sürdürmekte olduğumuz AR-GE çalışmalarıyla Ekol’ün güçlü ve rekabetçi niteliklerini global düzeyde artırarak, bunlara her geçen gün yenilerini eklemeyi hedefliyoruz. Avrupa’da cirosal oranda AR-GE’ye en çok yatırım yapan lojistik şirketleri arasında yer alıyoruz. Her yıl AR-GE ve teknoloji bütçemizi artırıyoruz. Ciromuzun yaklaşık yüzde 1,5’lik kısmını AR-GE için harcıyoruz.AR-GE merkezimizde bugüne kadar katma değeri ve rekabet gücü yüksek, ileri teknoloji içeren 130’un üzerinde projeyi hayata geçirdik. AR-GE merkezimiz ile yürüttüğümüz projeler iş süreçlerimizi olumlu yönde etkiliyor, müşterilerimiz ile daha güçlü işbirlikleri kurmamıza fayda sağlıyor.

SEKTÖRDE TEKNOLOJİ KULLANIMI ARTTIKÇA BU DURUM BERABERİNDE NE GİBİ AVANTAJLARI GETİRİYOR?

Daha önce de bahsettiğim gibi teknoloji kullanımının artmasıyla değişken müşteri ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt verebiliyoruz. Depolarımızda kullandığımız otomasyon teknolojileriyle hata oranını en aza indirirken, portal uygulamalarımızla müşterilerimize gerçek zamanlı bilgi akışı sağlayabiliyoruz.

 

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE ENDÜSTRİ 4.0 DÖNEMİNİ BAŞLATTINIZ VE İŞ YAPIŞ SİSTEMİNİZİ “LOJİSTİK 4.0” ADINI VERDİĞİNİZ STRATEJİYLE DEĞİŞTİRDİNİZ. LOJİSTİK 4.0 DENİLİNCE AKILLARA NELER GELMELİ? BU YENİ SİSTEMLE EKOL LOJİSTİK'TE NELER DEĞİŞTİ?

Geleceğe hazırlanırken büyümeye giden yolun teknolojiyi ileri taşımaktan geçtiği düşüncesi ile hareket ediyoruz. Sürekli yenilikçiliğin peşinden koşan bir şirket olarak sunduğumuz özel çözümlerimizle yön belirleyici bir rol üstleniyoruz. Çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde sektörümüzde Endüstri 4.0’ın da öncüsü, ilham kaynağı olduk. “LOGISTICS 4.0”, artık dünyada Ekol adına tescillenmiş bir motto. Sektörümüze yeni nesil bir bakış açısı kazandırarak, alışagelmiş iş yapış modellerini “LOGISTICS 4.0” stratejisi ile kökten değiştiriyoruz. Her daim en iyiyi hak eden müşterilerimiz için entegre, esnek ve etkin çözümler sunuyoruz. Endüstri 4.0 gelişmelerinin ışığında Ekol’de, nesnelerin algılanabilir hale getirilmesiyle elde edilen verileri anlamlı bilgilere dönüştürüyor, sensörlerden aldığı verilerle kendi kendine karar verebilen teknolojilere yönelik çalışmalar yapıyor ve pilot uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Bilgi işlem ekibimizin geliştirdiği yazılımların getirdiği esneklikle, değişken müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmekteyiz. Teknolojik gelişmeleri, yenilikleri çok yakından takip ediyoruz. LOGISTICS 4.0 yolculuğumuzun başlangıcında bütün operasyonel süreçlerin dijitalleşmesi ve farklı kaynaklardan doğru ve anlık verilere erişebilme altyapı çalışmaları şirketimizde hali hazırda devam ediyor. Bu altyapı için bulut teknolojilerini, IoT cihazları ve onlarla haberleşmeyi, yapay zeka uygulamalarını kullanacak projeler yürütüyoruz. Bize göre sektörümüzde önemli değişikliklerin ortaya çıkmasını sağlayacak en önemli teknoloji büyük veri analizleri, uzun yıllardır kurmakta olduğumuz altyapımız sayesinde elde etmekte olduğumuz verilerin analiziyle pek çok verimsizliğin ortadan kalkabileceği, esnek ve gerçek zamanlı karar destek platformlarının oluşturulmasını hedefliyoruz. Sadece kendi operasyonlarımız için değil bütün paydaşlarımızın süreçlerine bu sayede değer katabilmek amacımız.

TÜRKİYE'DE VE YURT DIŞINDA ÖNEMLİ YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ. BU YATIRIMLARINIZI KISACA ANLATIR MISINIZ?

Geçtiğimiz yıl Ekol için olduğu kadar ekonomimiz için de büyük önem taşıyan Yalova Ro-Ro Terminali faaliyetlerine başladı. Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en modern terminali olan Yalova Ro-Ro Terminali’ne ilk etapta 40 milyon Euro yatırım yaptık. 2017’de yeni uluslararası yatırımlarımızı devreye aldık. Avrupa’daki hizmet ağlarımızı geliştirerek müşterilerimize yeni çözümler sunmaya devam ederken 15. şirketimizi Slovenya’da kurduk. Ülke ofislerimize yenilerini ekledik. Ayrıca daha fazla intermodal bağlantısı geliştirme stratejimiz doğrultusunda yeni tren hatlarını hizmete açmaya devam ettik. Çin ve Macaristan arasında yeni bir tren hizmetini devreye aldık. Yine geçtiğimiz yıl doğu-batı koridorundaki ilk blok treni olan Budapeşte-Köln hattını ve hemen ardından da Zeebrugge, Belçika ve Trieste, İtalya arasında blok tren hattını açtık. 2018’de de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Avrupa'nın en büyük intermodal lojistik sağlayıcılarından biri olma stratejimizle çalışmalarımızı sürdürürken 2018’in ilk günlerinde ülke zincirimize son eklenen halka İsveç oldu. İsveç, Ekol’ün kendi tesisleriyle faaliyet gösterdiği 16. ülke. Genişleyen filomuz ile denizcilik sektörüne ve ülke ekonomisine önemli avantajlar sunmaya devam ediyoruz. Alternative Transport’un 6. gemisi FADIQ, seferlerine başladı. Intermodal çözümlerimizi geliştirmeye devam ederken, İskandinavya pazarındaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz.

DEPOLARINIZDA KULLANDIĞINIZ FORKLİFTLERİNİZ HAKKINDA HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? HANGİ MARKALARLA ÇALIŞIYORSUNUZ VE BÜNYENİZDE TOPLAM KAÇ ADET MAKİNE VAR?

Depolarımızda Jungheinrich, Still, Linde olmak üzere üç marka ile çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Jungheinrich ve Still markaları mevcut. Bunlar; elektrikli transpalet, forklift, reachtruck ve TT diye tabir ettiğimiz dar koridor sistemleri. Bu üç marka ile de herhangi bir parça ve servis sorunu yaşamıyoruz. Her üç marka da en güvenilir ve kalitesi kanıtlanmış Alman markaları. Bunun yanında Jungheinrich’in yüzde 80, Still ve Linde’nin de yüzde 20’sinin yurt dışından taşımalarını da biz gerçekleştiriyoruz. 150’ye yakın forklift, 75 adet reachtruck, yaklaşık 200 adet de elektrikli transpaletimiz mevcut. Bunların yanı sıra 20’ye yakın dar koridor sistem makinesine sahibiz.

FORKLİFT SEÇİMİNDE ÖZELLİKLE NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ? KRİTERLERİNİZ NELER?

Düzenli parça tedariği sağlayabilecek ve servis sorunu yaşamayacağımız, güvenilir ve kaliteli markalar olmasına özen gösteriyoruz.

KULLANDIĞINIZ FORKLİFTLERİN VE SATIŞ SONRASI HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Tüm ekipmanlar ilk iki yıl garantili. Garantileri bittiğinde Ekol’e hizmet veren Dinamik İstif firması ile bakımlarımızı devam ettiriyoruz. Burada çalışan ekip, Jungheinrich ve Still’de yetişmiş ustalardan oluşuyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER