Sektöre kadın eli değdi: Filiz Platform

26 Mart 2018 Pazartesi - 17:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Sektöre kadın eli değdi: Filiz Platform
Sektöre kadın eli değdi: Filiz Platform

Platform sektörüne adım atan kadın girişimci Filiz Kaya Birben, 26 metrelik araçüstü sepetli platform satın alarak kiralama hizmeti vermeye başladı. Erkek egemen bir sektörde çalışmaktan dolayı zorlanmadığını, aksine daha çok destek gördüğünü belirten Birben, sektördeki girişimci kadın sayısının artmasını istiyor

Yaklaşık 10 yıldır muhasebecilik mesleğini icra eden ve aynı zamanda İstanbul Maltepe'de eşi Zafer Birben ile açtığı büroda mali müşavir olarak çalışmalarını sürdüren Filiz Kaya Birben, erkeklerin egemen olduğu personel yükseltici platform sektörüne, kadın girişimci olarak adım attı. Muhasebesini tuttuğu bir mükellefi sayesinde sektörü yakından takip eden kadın girişimci Birben, KOSGEB'e başvurarak öncelikle girişimcilik eğitimi aldı. Sonrasında KOSGEB danışmanı ile görüşerek, 1 senedir üzerinde kar - zarar hesaplamaları yaptığı ve piyasasını araştırdığı, personel yükseltici platform sektörüyle ilgili girişimde bulunmaya karar veren Birben, 2017 yılında Filiz Platform'u kurarak işinin başına geçti.

“İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK”

 

Platform sektörüne neden giriş yaptığıyla ilgili açıklamalarda bulunan Filiz Kaya Birben, "Son zamanlarda özellikle binalarda iskele kurmak yerine sepetli platformların tercih edilmesi, çevremizde farklı sektörlerde yer alan arkadaşlarımızın platformları çok fazla kullanması ve bir mükellefimizin de platform sektöründe yer alması, sektöre adım atmamda etkili oldu. Tabi bunun için öncelikle KOSGEB'e başvuru yaptım ama sürecin uzun süreceğini düşündüğüm için firmamı kendi sermayemle kurdum. Şu ana kadar henüz KOSGEB'ten bir destek almadım. KOSGEB'e yaptığım başvuru da geçen hafta kurul tarafından kabul edildi. Bundan sonrası süreçte demirbaş, maaş ve kira desteği almayı bekliyorum”dedi. Bir kadın girişimci olarak istihdam oluşturmak adına sektöre giriş yaptığını ifade eden Filiz Platform Genel Müdürü Filiz Kaya Birben, firmasını kurarak platform kiralama hizmeti vermeye başladığını söyledi. Filiz Platform'u kurduğu sırada ve sonrasında yıllardır beraber çalıştığı mükellefi ve aynı zamanda aile dostu San Platform Genel Müdürü Ercan Koç'un kendilerine büyük destek olduğunu ifade eden kadın girişimci Filiz Kaya Birben, "Firmamızı kurduktan sonra makine sahibi olma ve müşteri bulma konusunda Ercan Koç'tan ciddi destekler aldık. Sonuçta bilmediğimiz bir sektöre giriş yapmak ve orada faaliyet göstermek kolay bir iş değil. Bu açıdan mükellefimizden iyi bir destek alarak, sektöre iyi bir başlangıç yaptık" diye konuştu.

 

SEKTÖRDEN BÜYÜK DESTEK

Filiz Platform'un 2017 yılının Haziran ayında kurulduğunu, Ağustos ayında ise San Platform'dan ilk makinesini satın alarak çalışmalara başladığını dile getiren Birben, kadın girişimci olarak sektörden büyük destek gördüğünü söyleyerek şunları aktardı: "San Platform'dan 26 metrelik araçüstü sepetli platform satın alarak müşterilerimize hizmet vermeye başladık. Yaklaşık 9 aydır da çalışıyoruz. Kadın girişimci olduğum için sektörde ayrı bir ilgi görüyorum ve birçok firmanın yetkilileri tarafından destekleniyorum. Hatta makine parkında sepetli platformu olmayanların bize iş yönlendirdiği bile oldu" dedi. Şu anda tek makine ile piyasada saatlik, günlük, haftalık ve aylık kiralama hizmeti verdiklerini aktaran Birben, "Filiz Platform olarak sektörde daha yeni yeni tanınıyoruz. Son zamanlarda daha aktif olmaya başladık. Şu anda her şey çok güzel gidiyor. Mevcut makinemizin daha fazla işte çalışması ve ikinci makinemizi almak için önümüzdeki günlerde işlerin daha da yoğunlaşmasını bekliyorum. Şu anda makine parkımızda 26 metrelik sepetli platformumuz bulunuyor. Önümüzdeki günlerde makine sayımızı ikiye çıkarmayı planlıyoruz. 2017 için bir tane makine alma düşüncesiyle yola çıktık. 2018 planlarımız içerisinde de 1 adet 32 metre sepetli platformu parkımıza kazandırmayı düşünüyoruz. 2019 yılı içinde üçüncü makineyi hedefliyoruz."

SIRA OPERATÖRLÜK EĞİTİMİNDE

Piyasada faaliyet göstermeye başladıkları ilk günlerde iş bulma konusunda sorun yaşadıklarına dikkat çeken Filiz Kaya Birben, zamanla piyasada önemli işler üstlendiklerini söyledi. Birben, "Ilk etapta hiç müşterimiz yoktu ama operatörümün çalışma sistemini beğenen taşeronler, Dudullu OSB'nin orada yeni yapılan mobilya AVM'sinde bize iş verdiler. Makinemiz orada 2 ay çalıştı. Sonrasında işsiz kalmadan çalışmaya devam ettik. Bizim müşteri portföyümüz az olduğu için genelde sektörde yer alan firmalar bize iş pasladılar. Makinemiz şu anda da Gebze'de bir projede çalışıyor" diye konuştu. Şu anda sadece sepetli platform tarafında ilerlemek istediklerini kaydeden kadın girişimci Filiz Kaya Birben, önümüzdeki günlerde operatörlük eğitimi alarak platform kullanmayı öğreneceğine değinerek konuşmasına şu şekilde devam etti: "Filiz Platform olarak tek kulvardan ilerlemek istiyoruz. Şu an sepetli platformun dışında farklı bir ürün grubuna yönelmek istemiyoruz. Baktığınızda vinç tarafında risk oldukça yüksek ve o işi yapan çok iyi firmalar var. Bir kadın girişimci olarak sepetli platformun riski daha az ve öğrenilmesi daha kolay. Hatta ileri ki süreçte C sınıfı ehliyet ve operatörlük eğitimleri almayı da düşünüyorum. Piyasaya girerken güvenilir bir operatör ile başlamak önemliydi. Bu yüzden operatörlüğü kendim öğrenme gibi bir durumum olmadı. Fakat önümüzdeki günlerde operatörlük için eğitim alacağım."

“KADIN GİRİŞİMCİLERİN SAYISI ARTMALI”

Erkek egemen bir sektörde kadın olarak çalışmaktan yana bir sorun yaşamadığını dile getiren Filiz Kaya Birben, önümüzdeki günlerde sektördeki kadın girişimci sayısının artmasını istedi. Birben, "Mali müşavirlik mesleği de erkek egemen bir sektör olduğu için platform tarafında çok zorlandığım söylenemez. Baktığınızda erkekler işlerinde mantıksal ve daha çok iş bazlı hareket ediyorlar. Dediğim gibi bu zamana kadar bir olumsuzluk yaşamadım. Aksine sektörden çok fazla destek gördüm. Ben de çevremdeki kadınlara bu konuda destek olmak isterim. Hatta zaman zaman kadın arkadaşlarımız platform sektörüne girmek için bana teklifte bulunuyorlar. Bence önümüzdeki günlerde sektördeki kadın girişimcilerin sayısı artacaktır. Buna inanıyorum ve bu konuda da kadınlara elimden gelen desteği vermeye hazırım" şeklinde konuştu.

“PLATFORMDER'E ÜYE OLDUK”

Filiz Platform olarak sektörün tek temsilicisi PLATFORMDER'e üye olduklarını kaydeden Birben, sektörde bazı konularda sorun yaşandığını, bu sorunlarında PLATFORMDER ile çözüme kavuşacağına inandığını belirterek şunları aktardı: "Sektörde müşterilere karşı fiyat politikası kesinlikle belirli bir seviyede tutulmalı. Hatta kadın girişimci olarak öncelikle sektördeki fiyat politikası konusunda değişiklik yapmak istiyorum. Bu konuda PLATFORMDER'in de desteğini bekliyoruz. Sektörde dernekleşmenin olması mükemmel bir şey. Sektörde iş güvenliği ve eğitime önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta zaman zaman operatörümüzü gidip iş başında denetliyorum. Operatör, usulüne uygun çalışıyor mu? veya sepete çıkarttığı kişi baretini ve güvenlik kemerini takmış mı? diye bakıyorum."

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER